top of page

סדנת מיינדפולנס בתל אביב

סדנת המיינדפולנס שלנו, הידועה גם בשם "מיינדפולנס, בודהיזם והמוח", רצה בתל אביב כבר כמעט 6 שנים, ועברו בה כבר למעלה מ-100 קבוצות. הסדנה מורכבת מעשרה שיעורים, בהם לומדים ומתרגלים מיינדפולנס ומדיטציה, ולומדים איך להשתמש בכלים ובעקרונות של התרגול גם במצבי חיים שונים ובמהלך היום. הסדנא משלבת זווית מחקרית פסיכולוגית ומוחית, יחד עם לימוד רעיונות הפסיכולוגיה הבודהיסטית שהם פרקטיים ומעניינים במיוחד. הלימוד כולו, נותן זווית חדשה וחשובה להבנת החוויות והתגובות שלנו לאירועי החיים השונים.

סדנת מיינדפולנס בתל אביב

מדיטציית מיינדפולנס - מה זה בעצם?

מדיטציה בכלל ומדיטציית מיינדפולנס היא כלי ללמידה וחקירה עצמית, וכלי ללמידה וחקירה של החייים והתופעות השונות. מה אנחנו חוקרים? את התודעה שלנו, את החוויה שלנו ואת התגובות שלנו במציאות בה אנחנו חיים. החקירה נעשית על ידי הפניית הקשב למה שקורה בכל רגע ורגע. המדיטציה בעצם מהווה תהליך היכרות שלנו עם עצמינו. ככל שההיכרות הזאת מעמיקה, מתאפשר לנו גם לבצע בחירות באופן מודע יותר במפגש שלנו עם עצמנו, עם אחרים ועם חוויות שונות בחיינו. 

מחקר ויישום של מיינדפולנס

בעשורים האחרונים נערכו מחקרים רבים אודות תרגול מדיטציית המיינדפולנס במסגרת תחומים כמו רפואה, פסיכולוגיה וחקר המוח. מחקרים שבוצעו על משתתפי סדנאות מיינדפולנס הראו כי התרגול תורם רבות לרווחה הנפשית הכללית, מסייע בהפחתת מתחים, התמודדות עם כאבים, וויסות רגשי, בהירות מחשבתית, פיתוח מיומנויות קשב ולמידה, שיפור התחושה במערכות יחסים, פיתוח יצירתיות ועוד.


לימוד המיינדפולנס נעשה יותר ויותר נפוץ במוסדות השונים וכיום נעשה שימוש נרחב במדיטציית המיינדפולנס בבתי חולים, אגודות שונות, קבוצות ספורט, מוסדות חינוך ועוד. הוא לוקח חלק משמעותי גם בתהליכי טיפול פסיכולוגיים ורפואיים שונים. דוגמא לשימוש בשיטת המיינדפולנס בתחום הפסיכולוגי היא שיטת האקומי, פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס תוך התמקדות בגוף-נפש. שיטה זו רואה בגוף שער לחוויות, דפוסים והתנהגויות שרבים מהם אינם מודעים לנו ודרך התבוננות פנימה מתאפשר לנו טיפול מעמיק ורחב.  

מה לומדים בסדנת מיינדפולנס?

פופולריות תרגול המיינדפולנס במערב ובישראל לעתים מביאה לצמצום התרגול למטרות ספציפיות כמו התמודדות עם לחץ או חרדה.

בסדנה נתבונן בתרגול המיינדפולנס בראייה רחבה ומעמיקה, נבין את התמונה המלאה שלו ונלמד על הבסיס הבודהיסטי המרתק עליו יושב תרגול זה. נעסוק בנושאים כמו אוטומטיות, יכולות קשב, הרגלים, למידה, נטיות תגובה, דפוסי פעילות במוח ומה שעומד מאחורי כאב, עייפות, כעס, מתחים, לחצים ועוד. הלימוד יעזור לנו גם ליישם את רעיונות התרגול בחיי היום יום. הסדנא מועברת באופן פעיל והביא קבוצתית באופייה. במהלך מפגשי הסדנא נטמיע את הלימוד בעזרת דיונים, תרגילים קבוצתיים ועוד.  

למי סדנת מיינדפולנס מתאימה?

סדנת המיינדפולנס בתל אביב מתאימה לכל אדם שמעוניין להעמיק בחוויות הפנימיות שלו, לחקור את תהליכי החשיבה שלו, לפתח את הקשב לעצמינו ולסובבים אותנו, להבין מה מוביל אותנו להתנהל בדרך מסוימת ולהימנע מדרך אחרת ואיך ניתן לשנות הרגלים ודפוסים מסוימים. 

קורס מיינדפולנס בתל אביב

למה כדאי לתרגל בקבוצה?

כיום ניתן למצוא בקלות מגוון רחב של אפילקציות ואתרים לתרגול עצמי של מדיטציה ומיינדפולנס. פעמים רבות תרגול עצמי דרך אפליקציה או הקלטה מייצרים הרגלים שגויים או אף מכשילים אותנו ומרחיקים אותנו מההבנה העמוקה של התרגול והחוויה שמאחוריו. לימודים מסודרים בקורס מיינדפולנס תל אביב בסדנת מיינדפולנס קבוצתית עם מנחה מאפשרים חוויה מעמיקה ומדויקת יותר. בנוסף, לימוד עם מתרגלים נוספים תורם להבנה כי התמודדות עם חוויות ואתגרי החיים מהווה מכנה משותף אצל כולנו. 

סדנאות המשך בתל אביב

לאחר סיום סדנת המיינדפולנס, בודהיזם והמוח, ישנה אפשרות לסדנת המשך העוסקת במיינדפולנס ובודהיזם. סדנת ההמשך מאפשרת העמקה נוספת בלימוד ובתרגול, בתפיסת ה"עצמי" ואיכויות מטיבות בתודעה כמו חמלה כלפי אחרים וכלפי עצמינו, קבלה ושמחה בשמחת האחר. מבנה הסדנה דומה למבנה סדנת המבוא וגם היא משלבת לימוד תאורטי, דיונים ותרגול משותף. רבים ממסיימי סדנת המבוא מצטרפים לקבוצות התרגול המשותפות וללימודי ההמשך של מיינדפולנס המוצעים אצלינו, כמו גם לריטריט מיינדפולנס משותף. מפגשי ההמשך משמעותיים מאוד למתרגלים ורבים מהם מגיעים באופן קבוע כבר מזה זמן רב.

 • מתי כדאי לתרגל מדיטציית מיינדפולנס?
  הדבר הנפלא במדיטציית מיינדפולנס הוא שאפשר לתרגל אותו (כמעט) בכל זמן ובכל מקום, אך בתור התחלה מומלץ לתרגל במקום שקט, עם כמה שפחות גירויים חיצוניים ותוך התמקדות בדבר אחד. ככל שיש יותר ניסיון ובעיקר הבנה עמוקה של התרגול, כך ניתן להרחיב את משך התרגול, סוג התרגול ונושאי התרגול
 • למה להירשם לקורס ולא לתרגל בבית לבד או דרך אפליקציה?
  הלימוד והתרגול בקורס מקנים ידע מעמיק ורחב יותר, ומועברים בצורה פשוטה נגישה ומותאמת אישית, באופן שלא מתאפשר לרוב באופן עצמי בבית. הלימוד בקורס כולל גם ליווי אישי לתרגול בבית ומענה לשאלות וקשיים שעולים במהלך הלמידה והתרגול. לא פחות חשוב, הקורס מאפשר מפגש עם אנשים חמודים אחרים, והזדמנות להכיר באופן רחב יותר וביחד, את החוויה האנושית המשותפת של כולנו ואת המאפיינים והייחודית של כל אחד ואחת מאיתנו.
 • מדוע מומלץ לעצום עיניים בעת תרגול מדיטציית מיינדפולנס?
  חוש הראייה שלנו הוא חוש מרכזי דרכו מגיע אלינו מידע רב. החוויות החיצוניות מגיעות אלינו כמו מבעד למסך טלוויזיה וברגע שאנחנו עוצמים את עינינו, אנחנו "מכבים את המסך". כך יש פחות גירויים חיצוניים ומתאפשרת התמקדות בעצמינו ובמה שמתרחש בתוכנו.
 • האם יש צורך בתרגול שיטת מיינדפולנס באופן קבוע?
  בהחלט מומלץ להחליט על לפחות מספר דקות ביום, בהם תתרגלו מיינדפולנס בדרך כלשהי שתבחרו. מחקרים מראים שאפילו זמן קצר של "ניתוק" מהשגרה, העומס והלחצים הרגילים שסובבים אותנו, יכולות לתרום לנו רבות בהרגעה, איזון, יציבות, ריכוז ותחושה כללית טובה יותר.
קבעו פגישה
bottom of page