סדנת מיינדפולנס בתל אביב

סדנת המיינדפולנס מורכבת מעשרה מפגשים, בהם לומדים ומתרגלים מיינדפולנס ומדיטציה. הסדנא משלבת מחקר פסיכולוגי ומוחי יחד עם רעיונות הפסיכולוגיה הבודהיסטית על חוויותינו ותגובותינו לאירועי החיים השונים.

מה זאת מדיטציית מיינדפולנס?

סדנת מיינדפולנס בתל אביב

מדיטציית המיינדפולנס משמשת כלי ללמידה וחקירה עצמית. מה אנחנו חוקרים? את התודעה שלנו, את החוויה שלנו ואת התגובות שלנו במציאות בה אנחנו חיים. החקירה נעשית על ידי הפניית הקשב למה שקורה בכל רגע ורגע. המדיטציה בעצם מהווה תהליך היכרות שלנו עם עצמינו ומאפשרת לבצע בחירות באופן מודע יותר במפגשים שלנו עם עצמינו, עם אחרים ועם חוויות שונות בחיינו. 

מחקר ויישום של מיינדפולנס

בשני העשורים האחרונים נערכו מחקרים רבים אודות תרגול מדיטציית המיינדפולנס במסגרת תחומים כמו רפואה, פסיכולוגיה וחקר המוח. מחקרים שבוצעו על משתתפי סדנאות מיינדפולנס הראו כי התרגול תורם רבות לרווחה הנפשית שלנו. הוא מסייע בהפחתת מתחים, התמודדות עם כאבים, וויסות רגשי, בהירות מחשבתית, פיתוח מיומנויות קשב ולמידה, פיתוח יצירתיות ועוד.


לימוד המיינדפולנס נעשה יותר ויותר נפוץ במוסדות השונים וכיום נעשה שימוש נרחב במדיטציית המיינדפולנס בבתי חולים, אגודות שונות, קבוצות ספורט, מוסדות חינוך ועוד. הוא לוקח חלק משמעותי גם בתהליכי טיפול פסיכולוגיים ורפואיים שונים. דוגמא לשימוש בשיטת המיינדפולנס בתחום הפסיכולוגי היא שיטת האקומי, פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס תוך התמקדות בגוף-נפש. שיטה זו רואה בגוף שער לחוויות, דפוסים והתנהגויות שרבים מהם אינם מודעים לנו ודרך התבוננות פנימה מתאפשר לנו טיפול מעמיק ורחב.  

מה לומדים בסדנת מיינדפולנס?

פופולריות תרגול המיינדפולנס במערב ובישראל לעתים מביאה לצמצום התרגול למטרות ספציפיות כמו התמודדות עם לחץ או חרדה.

בסדנה נתבונן בתרגול המיינדפולנס בראייה רחבה ומעמיקה, נבין את התמונה המלאה שלו ונלמד על הבסיס הבודהיסטי המרתק עליו יושב תרגול זה. נעסוק בנושאים כמו אוטומטיות, יכולות קשב, הרגלים, למידה, נטיות תגובה, דפוסי פעילות במוח ומה שעומד מאחורי כאב, עייפות, כעס, מתחים, לחצים ועוד. הלימוד יעזור לנו גם ליישם את רעיונות התרגול בחיי היום יום. הסדנא מועברת באופן פעיל והביא קבוצתית באופייה. במהלך מפגשי הסדנא נטמיע את הלימוד בעזרת דיונים, תרגילים קבוצתיים ועוד.  

למי סדנת מיינדפולנס מתאימה?

סדנת המיינדפולנס בתל אביב מתאימה לכל אדם שמעוניין להעמיק בחוויות הפנימיות שלו, לחקור את תהליכי החשיבה שלו, לפתח את הקשב לעצמינו ולסובבים אותנו, להבין מה מוביל אותנו להתנהל בדרך מסוימת ולהימנע מדרך אחרת ואיך ניתן לשנות הרגלים ודפוסים מסוימים. 

קורס מיינדפולנס בתל אביב

מדוע כדאי לתרגל בקבוצה?

כיום ניתן למצוא בקלות מגוון רחב של אפילקציות ואתרים לתרגול עצמי של מדיטציה ומיינדפולנס. פעמים רבות תרגול עצמי דרך אפליקציה או הקלטה מייצרים הרגלים שגויים או אף מכשילים אותנו ומרחיקים אותנו מההבנה העמוקה של התרגול והחוויה שמאחוריו. לימודים מסודרים בקורס מיינדפולנס או בסדנת מיינדפולנס קבוצתית עם מנחה מאפשרים חוויה מעמיקה ומדויקת יותר. בנוסף, לימוד עם מתרגלים נוספים תורם להבנה כי התמודדות עם חוויות ואתגרי החיים מהווה מכנה משותף אצל כולנו. 

סדנאות המשך בתל אביב

לאחר סיום סדנת המיינדפולנס, בודהיזם והמוח, ישנה אפשרות לסדנת המשך העוסקת במיינדפולנס ובודהיזם. סדנת ההמשך מאפשרת העמקה נוספת בלימוד ובתרגול, בתפיסת ה"עצמי" ואיכויות מטיבות בתודעה כמו חמלה כלפי אחרים וכלפי עצמינו, קבלה ושמחה בשמחת האחר. מבנה הסדנה דומה למבנה סדנת המבוא וגם היא משלבת לימוד תאורטי, דיונים ותרגול משותף. רבים ממסיימי סדנת המבוא מצטרפים לקבוצות התרגול המשותפות וללימודי ההמשך של מיינדפולנס המוצעים אצלינו, כמו גם לריטריט מיינדפולנס משותף. מפגשי ההמשך משמעותיים מאוד למתרגלים ורבים מהם מגיעים באופן קבוע כבר מזה זמן רב.