top of page

מדיטציה בתל אביב

 

אם אתם מחפשים מקום נעים ומעמיק ללמוד ולתרגל בו מדיטציה, מיינדפולנס ובודהיזם בתל אביב, מקומכם איתנו! סדנאות הלימוד שלנו משלבות מחקר פסיכולוגי ומוחי, יחד עם רעיונות הפסיכולוגיה הבודהיסטית על חוויותינו ותגובותינו לאירועי החיים השונים. קבוצות הלימוד מתאימות לכל אדם המעוניין להעמיק בחוויות הפנימיות שלו, לפתח את הקשב שלו לעצמו ולסובבים אותו, לחקור את תהליכי החשיבה שלו, להבין מה מוביל אותו להתנהל בצורה מסוימת ואיך ניתן לשנות דפוסים מסוימים.
מדיטציה בתל אביב

מהי בעצם מדיטציה?

מדיטציה היא תרגול מנטלי שנועד להעמיק את ההתבוננות הפנימית שלנו, להרחיב את מצבי התודעה שלנו ולהביא למודעות ובהירות מחשבתית. קיימות טכניקות מדיטציה רבות ומגוונות, שכל אחת מהן מתמקדת באיכות מסוימת אותה אנחנו מעוניינים לאמן ולפתח (למשל מדיטציה המתמקדת בהתבוננות פנימית, או במנטרה/צליל/אובייקט מסוים או בהליכה/תנועה ועוד).

מדיטציה מפחיתה את הפעילות המוחית של ה- DMN (Default Mode Network).
ה- DMN היא רשת קשרים במוח המבטאת בעיקר מחשבות אוטומטיות שלנו על עצמינו, על הדאגות ועל החששות שלנו בחיינו. הפחתת הפעילות ברשת זו מאפשרת "מנוחה" מהעיסוק הבלתי נגמר בעבר, בעתיד, במה שחסר או עלול להשתבש ומשאירה אותנו במצב מאוזן. 

בנוסף, מדיטציה מסייעת בהפחתת מצבי חרדה, לחץ, מתח ועוד. חשוב להבין כי בניגוד לטעות הנפוצה, מטרת המדיטציה היא לא "ללמוד איך להירגע", אלא דווקא "ללמוד איך להילחץ" בצורה מטיבה יותר, איך להתמודד עם חוסר וודאות, כאב וסבל. מדוע? מכיוון שאם נתמקד רק ברגיעה, בעזרת מילים אוהבות או קול נעים, נקבל הקלה רגעית, אך לא נקבל כלים מספקים להתמודדות לאורך זמן. בחלק מהפעמים אף נרגיש שהניסיון להירגע "לא מצליח" לנו ונצא מהתרגול עם תחושה שמשהו לא עובד או לא מסתדר. לכן, יש חשיבות בלהיות עם מה שיש, להתקרב אליו ולעבוד איתו ולא להתעלם ממנו  או לנסות להיפטר ממנו. באופן מפתיע, דווקא זה מה שמאפשר רגיעה ארוכת טווח ויציבות אל מול מה שקורה סביבנו ובתוכנו.

 

מדיטציית מיינדפולנס

 
חלק מהלימוד שלנו בקורס המדיטציה בתל אביב יתמקד גם במדיטציית המיינדפולנס. מדיטציה זו היא כלי ללימוד וחקירה עצמית של התודעה שלנו, החוויה שלנו בעולם והתגובות שלנו בחיינו. החקירה נעשית באמצעות הפניית הקשב למה שקורה בתוכנו או סביבנו ברגע מסוים. מדיטציית המיינדפולנס מהווה תהליך היכרות שלנו עם עצמינו, עם מה שמניע אותנו ומאפשרת לנו לבצע בחירות באופן יותר מודע. בקורס מיינדפולנס נלמד על הבסיס הבודהיסטי עליו יושב תרגול זה ונעסוק בנושאים מעניינים כמו אוטומטיות, נטיות תגובה ומה שעומד מאחורי תחושות ורגשות שונים כמו כאב, כעס, מתח, עייפות ועוד. הלימוד יאפשר לנו גם לתרגל וליישם את רעיונות המיינדפולנס בחיי היום יום שלנו.
Wild Nature

מדוע חשוב לתרגל מדיטציה באופן עקבי?

מדיטציה מהווה אימון מוחי ותודעתי ובדיוק כמו לימוד רכיבה על אופניים, גם כאן נדרש תרגול חוזר על מנת שנוכל להגיע למצב של איזון, יציבות, שליטה וריכוז טובים יותר. לעתים בתחילת התרגול אנחנו חושבים שעלינו "להשתיק" בכוח את המחשבות, או מרגישים ש"זה לא מצליח" או ש"זה לא עובד", וכאן התרגול מביא לנו שיעור חשוב- אין כזה דבר "תרגול לא טוב". תרגול המדיטציה הוא תהליך שמבקש מאיתנו להיות סבלניים כלפי עצמינו, פחות שיפוטיים ועם יותר קבלה והכלה של מה שנמצא במרחב שלנו ברגע מסוים. ההתקרבות וההתמודדות עם מה שמגיע בתרגול לאורך זמן מהווים בסיס יציב להתבוננות פנימית, מודעות ויכולת התמודדות עם מצבים שונים גם מחוץ לתרגול.
 

כיום ישנן דרכים רבות ללמוד ולתרגל מדיטציה תל אביב ולא בתל אביב, כמו אפליקציות ייעודיות ואתרי אינטרנט שונים, אך פעמים רבות הם מייצרים אצלנו דווקא הרגלים שגויים, או ממעיטים במתן הסבר והבנה רחבה של התרגול והחוויות שעולות ממנו. לכן מומלץ להתחיל את תרגול המדיטציה במסגרת מסודרת, תחת הנחייה שתאפשר תהליך הדרגתי, מעמיק ומדויק. בנוסף, לימוד ותרגול בקבוצה מסייעים בהבנת המכנה המשותף של כולנו בהתמודדות עם חוויות ואתגרי החיים שאנחנו עוברים. קורס המדיטציה, מיינדפולנס ובודהיזם שלנו בתל אביב, שם דגש גם על ההיבט המחקרי- מוחי שמאחורי התרגול וגם על החלק המעשי שלו, תוך שילוב עולם המיינדפולנס ועקרונות הבודהיזם המרתקים. הלימוד פעיל וקבוצתי באופיו ובכך מאפשר היכרות עם מאפייני החוויה שלנו באופן אישי, כמו גם במובן הרחב כבני אדם.

 • מתי כדאי לתרגל מדיטציית מיינדפולנס?
  הדבר הנפלא במדיטציית מיינדפולנס הוא שאפשר לתרגל אותו (כמעט) בכל זמן ובכל מקום, אך בתור התחלה מומלץ לתרגל במקום שקט, עם כמה שפחות גירויים חיצוניים ותוך התמקדות בדבר אחד. ככל שיש יותר ניסיון ובעיקר הבנה עמוקה של התרגול, כך ניתן להרחיב את משך התרגול, סוג התרגול ונושאי התרגול
 • למה להירשם לקורס ולא לתרגל בבית לבד או דרך אפליקציה?
  הלימוד והתרגול בקורס מקנים ידע מעמיק ורחב יותר, ומועברים בצורה פשוטה נגישה ומותאמת אישית, באופן שלא מתאפשר לרוב באופן עצמי בבית. הלימוד בקורס כולל גם ליווי אישי לתרגול בבית ומענה לשאלות וקשיים שעולים במהלך הלמידה והתרגול. לא פחות חשוב, הקורס מאפשר מפגש עם אנשים חמודים אחרים, והזדמנות להכיר באופן רחב יותר וביחד, את החוויה האנושית המשותפת של כולנו ואת המאפיינים והייחודית של כל אחד ואחת מאיתנו.
 • מדוע מומלץ לעצום עיניים בעת תרגול מדיטציית מיינדפולנס?
  חוש הראייה שלנו הוא חוש מרכזי דרכו מגיע אלינו מידע רב. החוויות החיצוניות מגיעות אלינו כמו מבעד למסך טלוויזיה וברגע שאנחנו עוצמים את עינינו, אנחנו "מכבים את המסך". כך יש פחות גירויים חיצוניים ומתאפשרת התמקדות בעצמינו ובמה שמתרחש בתוכנו.
 • האם יש צורך בתרגול שיטת מיינדפולנס באופן קבוע?
  בהחלט מומלץ להחליט על לפחות מספר דקות ביום, בהם תתרגלו מיינדפולנס בדרך כלשהי שתבחרו. מחקרים מראים שאפילו זמן קצר של "ניתוק" מהשגרה, העומס והלחצים הרגילים שסובבים אותנו, יכולות לתרום לנו רבות בהרגעה, איזון, יציבות, ריכוז ותחושה כללית טובה יותר.
קבעו פגישה
bottom of page